Fanklub Fiata Panda Forum Fanklubu Fiata Pandy
www.fiatpanda-klub.pl / www.pandaklub.pl

FacebookFacebook FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  RegulaminRegulamin  KontaktKontakt  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Marbella-nie ma klaksonu
Autor Wiadomość
taeda 

posiadane auto Seat Marbella
 903
Poland

Wysłany: 18 Marzec 2019, 14:33   Marbella-nie ma klaksonu

zniknął mi klakson-marbella 903 cm rocznik 93.
Co stwierdziłem:::
Gdzie jest klakson ? On jest tuż pod lampą po stronie kierowcy. ZERO podejścia.
Skrzynka bezpieczników----skrzynka jest na przedniej ścianie przedziału silnikowego.
Ale nie mam schematu inst. elektrycznej.
Który bezpiecznik jest od klaksonu ??????
Zacząłem rozgryzać gdzie są przekaźniki. Znalazłem dwa .One są dostępne dopiero gdy się zdejmie =odkręci skrzynkę bezpieczników, odchyli ją na kablach a potem należy odchylić całą przednią ściankę przedziału która jest z gumy !!! W środku są dwa przekaźniki--jeden duży a drugi mały.
Pytanie--czy są jakieś inne i który przekaźnik jest od klaksonu ??????
Udało się ściągnąć przycisk klaksonu na kierownicy--sukces ! Ale to jest przycisk włączający "masę do masy".
Czy mam ściągać kierownicę aby wejść głębiej ????????

Podajcie mi jakiś gryplan----czego szukać i gdzie===w jaki sposób zwykle nawala klakson, bo grozi mi demontaż całego pojazdu.!!!!

Boże drogi, W mojej Syrenie taka awaria była do usunięcia w 25 sekund a były klaksony podwójne z osobnym przekaźnikiem zamontowanym......NA Klaksonie !!
Proste?
Komuno wróć !!
PS.------mam stary klakson awaryjny z gruchą ręczną i tak jeżdżę.Ludzie się gapią bo wystaje z okna i trąbi jak dyliżans.
Towarzysze pomożecie ?

Yankes 

posiadane auto Fiat Panda Selecta
 1108 Fire
Poland

Wysłany: 18 Marzec 2019, 16:16   

Mi też kilka dni temu zniknął, ale się pojawił znowu. Nie wiem dokładnie jak wygląda to w Marbelli, ale w Pandzie jest dostęp po wyjęciu reflektora. Z tym że mój nie miał masy, bo po podaniu jej z karoserii trąbił, więc problem był gdzieś przy kierownicy albo w wiązce. Z tym że nie zdążyłem tego sprawdzić. Jak się znowu zepsuje to będę szukał.

Jakub 

posiadane auto Fiat Panda
 1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 18 Marzec 2019, 23:02   

Nie wiem czy Marbella ma własny układ bezpieczników, czy taki jak w Pandzie np przed 86 rokiem
Masz tu opcje z Pandy
Bezpiecznik nr 9 w starej wersji (stary typ bezpieczników) oraz bezpiecznik nr 3 (górny lewy róg) w nowej wersji bezpieczników.

Ważna informacja odnośnie klaksona w Pandzie - w Marbelli jest pewnie tak samo. Otóż do klaksona idzie "+" a włącznik w kierownicy podaje "-"

Tak więc dobrze napisałeś że włącznik w kierownicy minusuje minus.

Jak już znajdziesz klakson to poszukać który kabel to ten od kierownicy. Wtedy możesz na chwilę podać jakiś bezpośredni plus do drugiego wtyku i zobaczyć czy działa.

Horm-Panda pre 85.png
Plik ściągnięto 7 raz(y) 561,46 KB

Horm-Panda after 86.png
Plik ściągnięto 4 raz(y) 582,62 KB

Men_in_hell 

999 Fire
Poland

Wysłany: 18 Marzec 2019, 23:10   

Miałem też problemy że raz był a raz nie. Okazało się że knif był pod kierownicą na stykach przełącznika które się wygły ku dołowi i do tego nazbierało się tam kupę syfu. Brak masy nie być titka :mrgreen: :lol:
Ostatnio zmieniony przez Men_in_hell 18 Marzec 2019, 23:11, w całości zmieniany 1 raz  

Jakub 

1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 18 Marzec 2019, 23:18   

Mój też kiedyś nie działał. Każdemu musi kiedyś się popsuć 8-)

piotrek2274 

899
Poland

Wysłany: 19 Marzec 2019, 13:29   

Dostęp po zdjęciu reflektora? Kurczę a ja ściągałem cały zderzak bo nie mogłem się dostać ;)

Jakub 

1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 19 Marzec 2019, 14:21   

Nie pamiętam czy da się zdemontować klakson od góry przez lampę, ale zdaje się że dało się dostać do przewodów....

Yankes 

1108 Fire
Poland

Wysłany: 21 Marzec 2019, 00:50   

Tak, do przewodów dostęp jest bezproblemowy, aczkolwiek zdemontować też chyba by się dało, tylko pewnie przydałby się dwa łokcie na każdej ręce :)

taeda 

903
Poland

Wysłany: 29 Marzec 2019, 00:36   

Z frontu walki:
Jak na razie sprawdziłem, że DWA przewody wchodzące do klaksonu są takie
1----przewód górny nie zawiera prądu
2---przewód dolny jest stale pod prądem

3--naciskanie na klakson tego nie zmienia
Dalej nie działa klakson; nie mamy schematu dla Marbelki.

4----odkręcając migacz można dwoma palcami ściągnąć kapturki od tych przewodów.Dostęp jest ale beznadziejny.

Jakub 

1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 29 Marzec 2019, 09:48   

Czyli masz tak jak w Pandzie. Klakson jest sterowany prądem.
Połącz na chwilę wyjście gdzie nie ma prądu z masą i zobacz czy klakson zadziała. Jak tak, to znaczy że klakson sprawny.
Wtedy trzeba się dostać do przycisku w kierownicy i sprawdzić czy jeden ze styków jest połączony z masą auta. Jeśli tak, to spróbuj te styki połączyć na chwilę i sprawdź czy działa klakson.
Jeśli jeden styk jest połączony z masą a klakson (zakładamy już że sam klakson jest sprawny) nie działa, to sprawdź czy styk od klaksonu ma połączenie z kablem przy klaksonie. Może jest gdzieś przerwany.
Jeśli żaden styk nie ma połączenia z masą, to połącz na chwilę osobnym kabelkiem raz jeden, raz drugi styk. Jak klakson zadziała, to będziesz wiedział który kabel idzie do klaksonu i że jest sprawny. Wtedy będziesz musiał sprawdzić czemu drugi nie ma masy.
Eliminując każdy z elementów, znajdziesz gdzie tkwi problem.

Yankes 

1108 Fire
Poland

Wysłany: 25 Kwiecień 2019, 00:52   

Ja już swój klakson znalazłem. Zabrała go jakaś wredna mysz, a sądząc po wielkości kup, które zostawiła, to chyba nawet szczur albo kuna. Otóż zwierzątko zrobiło sobie gniazdo pod wygłuszeniem nad pompą hamulcową. Intruz musiał mieszkać tam kilka dni, bo w niedługim czasie po klaksonie zniknęło też światełko wewnątrz. Niestety nie ograniczył się do przegryzienia kabli, tylko wyciął fragment wiązki, razem z bocznym kierunkowskazem. Cieszyć się trzeba, że to nie były kabelki pod ciągłym zasilaniem, bo miałbym jedną Pandę mniej :-/

Jakub 

1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 25 Kwiecień 2019, 22:19   

To to nieźle :shock:

taeda 

903
Poland

Wysłany: 4 Maj 2019, 00:42   

Stał się cud--nagle wrócił klakson po kilku miesiącach.A dlaczego ? Na pewno dlatego ,że spory kawałek jechałem w deszczu. Deszcz to teraz rzadkość.
Oznacza to,że nie mogę dalej prowadzić badań bo objaw nie istnieje. Jest to drugi znany mi z literatury przypadek i wskazuje na to że konstrukcja ma jakiś feler. Osobiście podejrzewam złączki na tyłach bezpieczników. Zobaczymy
Wcześniej popsikałem WD40 na sam klakson tu gdzie ma 2 przewody na konektorkach oraz wnętrze kierownicy, ale nie dawało to rezultatów---a deszcz spowodował samonaprawę.
To chyba tylko gra wstępna więc wszystko przed nami.

Jakub 

1242 Fire
United Kingdom

Wysłany: 6 Maj 2019, 15:24   

Woda gdzieś weszła i przewodzenie wróciło.

Odpowiedz do tematu